Narzędzia

Narzędzia

Wiertarka, klucz pneumatyczny, szlifierka, wkrętarka – te i wiele...

O funduszach poręczeń kredytowych

O funduszach poręczeń kredytowych

W dzisiejszych czasach praca jest jednym z najważniejszych i...

Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe

Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe

W każdej firmie jaka prowadzi swoją działalność również poza...

Parametry siatek zgrzewanych

Parametry siatek zgrzewanych

W sklepach internetowych i w sklepach stacjonarnych sprzedawane są...

BIKSENON

BIKSENON

Niezwykle szeroki już rynek motoryzacyjny stale się powiększa....

  • Narzędzia
  • O funduszach poręczeń kredytowych
  • Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe
  • Parametry siatek zgrzewanych
  • BIKSENON

Najczęstsze przyczyny awarii turbin

czerwony samochódKażdy pojazd, aby mógł być w pełni sprawy, musi posiadać nieuszkodzone wszystkie części, które tworzą poszczególne podzespoły. Jeśli jakikolwiek element ulegnie awarii, wówczas cały podzespół przestaje prawidłowo funkcjonować, a tym samym również i samochód odmawia posłuszeństwa swojemu właścicielowi. Wszystko to ma negatywny wpływ na komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, jak również samego kierowcy, podczas jazdy. W związku z tym, dbajmy o każdą część naszego samochodu i nie zwlekajmy z jego ostawieniem do mechanika lub autoryzowanego serwisu. Nie warto bawić się w samodzielną naprawę, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy fachowcami i nie do końca znamy się na rzeczy. A, jak powszechnie wiadomo, od sprawności auta zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Do jednych z najczęstszych awarii należą uszkodzenia turbosprężarek klimatyzacji. Układ klimatyzacji to bowiem bardzo wrażliwy element każdego samochodu, dlatego należy go w odpowiedni sposób eksploatować, żeby móc cieszyć się jak najdłużej jego pełną sprawnością. Opłaca się to pomimo faktu, iż niesprawna turbosprężarka klimatyzacji nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo podczas jazdy, jednak ma niebagatelny wpływ na komfort. Nie ma bowiem nic bardziej przyjemnego, niż jazda klimatyzowanym samochodem w upalny dzień. W związku z tym pamiętajmy, że klimatyzacje samochodowe nie lubią wilgoci oraz zabrudzeń, ponieważ są na nie bardzo wrażliwe. Aby uniknąć zgubnego wpływu tych czynników należy regularnie stosować specjalny płyn do płukania klimatyzacji oraz wymieniać olej w turbosprężarce. Nie zaszkodzi również czyszczenie lub wymiana, w razie konieczności, filtru powietrza. To właśnie przez niego do wnętrza układu klimatyzacji dostaje się powietrze z zewnątrz, które następnie jest schładzane i wpuszczane do wnętrza auta. Bardzo łatwo można zorientować się, że nasza klimatyzacja nie chodzi tak, jak powinna. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest jej bardzo głośne działanie objawiające się warkotem. To sugeruje, że klimatyzacja przeglądu i być może konieczna będzie naprawa turbosprężarek klimatyzacji.znak ostrzegawczy

Kolejnym elementem samochodu, który ulega uszkodzeniom na skutek nieprawidłowej eksploatacji jest turbosprężarka, która współdziała z silnikiem, a więc z sercem każdego pojazdu. Jednak w porównaniu do klimatyzacji, uszkodzenie turbosprężarki silnika jest już problemem nieco poważniejszym. Przede wszystkim może dojść do zatarcia silnika, co obniża bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również negatywnie wpływa na jej komfort. Do awarii najczęściej dochodzi na skutek zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza turbiny wraz z powietrzem oraz przez niedostateczną ilość oleju silnikowego lub jego nadmierne zabrudzenie. W związku z tym, bardzo ważne jest to, by pamiętać o regularnych przeglądach, na których sprawdzany jest stan filtra powietrza. W razi potrzeby należy go przeczyścić lub wymienić. Systematycznie sprawdzajmy też poziom oleju silnikowego, jak również wymieniajmy go raz na jakiś czas. W przeciwnym wypadku, gdy go zabraknie, może dojść do poważnych, często nieodwracalnych uszkodzeń silnika, na skutek zatarcia turbiny. Naprawa turbosprężarek sama w sobie nie jest bardzo skomplikowana, jednak pociąga za sobą pewne koszty. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można zapobiegać ewentualnym awariom, niż później je likwidować z różnymi skutkami. Przede wszystkim pamiętajmy o wspomnianym wcześniej sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego oraz o jego systematycznej wymianie. Używajmy przy tym tylko i wyłącznie olejów polecanych przez producenta silnika. Ponadto, czyśćmy lub wymieniajmy filtr powietrza. Być może nie każdy wie, że wiele potrafi zdziałać pozostawianie samochodu na tak zwanym biegu jałowym, czyli „na luzie” przed rozpoczęciem i po zakończeniu jazdy. Wystarczy robić to przez około pół minuty. Jest to wystarczająco dużo czasu, aby przed wciśnięciem pedału gazu i ruszeniem z miejsca, olej silnikowy rozgrzał się i dotarł do bębna turbosprężarki oraz samego silnika. Z kolei po zakończonej jeździe warto dać trochę czasu turbinie, aby spowolniła swoje obroty, a tym samym wyhamowała moc silnika. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z istoty funkcjonowania turbosprężarki. Jej zadaniem jest bowiem maksymalne podnoszenie mocy silnika przy jednoczesnym zużyciu minimalnej ilości paliwa. Tym samym my zaoszczędzamy pieniądze na kupnie paliwa, a sam pojazd jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ ogranicza wydzielanie spalin do atmosfery.