Narzędzia

Narzędzia

Wiertarka, klucz pneumatyczny, szlifierka, wkrętarka – te i wiele...

O funduszach poręczeń kredytowych

O funduszach poręczeń kredytowych

W dzisiejszych czasach praca jest jednym z najważniejszych i...

Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe

Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe

W każdej firmie jaka prowadzi swoją działalność również poza...

Parametry siatek zgrzewanych

Parametry siatek zgrzewanych

W sklepach internetowych i w sklepach stacjonarnych sprzedawane są...

BIKSENON

BIKSENON

Niezwykle szeroki już rynek motoryzacyjny stale się powiększa....

  • Narzędzia
  • O funduszach poręczeń kredytowych
  • Tłumaczenia techniczne - specjalistyczne i urzędowe
  • Parametry siatek zgrzewanych
  • BIKSENON

BIKSENON

Niezwykle szeroki już rynek motoryzacyjny stale się powiększa. Wprowadzane do sprzedaży bezpośredniej lub od razu montowane w samochodach zostają części, które mają służyć wygodzie, ale także, a może nawet przede wszystkim, bezpieczeństwu użytkowników. Producenci pojazdów ich części dbają o ich jak najwyższą jakość. Jednym z takich elementów są biksenony – specjalne układy oświetleniowe. Z racji tego, że biksenon realizowany jest na bazie ksenonu, wykorzystywanego od lat 90. XX wieku, to stanowi on jego rozszerzenie.

Biksenon to rodzaj reflektora ksenonowego. Jego przeznaczeniem jest generowanie światła drogowego oraz światła mijania. Mają one tę samą barwę, a dodatkowo światło drogowe cechuje się intensywnym i szerokim strumieniem światła. Zapewnia to zdecydowanie lepszą widoczność szczególnie na pustych odcinkach drogi. Biksenony wymagają wykorzystania pojedynczej żarówki wykładowczej. Charakterystyczne dla tego rodzaju oświetlenia jest to, że świeci cały czas, przez co jedna lampa wytwarza i światła mijania, i drogowe. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki układowi optycznemu, który posiada zmienne parametry. Ruchoma przesłona steruje strumieniem światła w taki sposób, że jest ono dostosowywane do warunków aktualnie panujących na drodze. Zamontowanie przesłony sprawiło, że zniknęła potrzeba montowania dodatkowego modułu drogowego. Dwie pozycje tej specjalnej przesłony umożliwiają:

  1. wywarzanie światła zgodnego ze światłami mijania (w momencie, gdy przesłona jest podniesiona)

  2. wytwarzanie światła zgodnego ze światłami drogowymi (w chwili, gdy przesłona jest opuszczona)

Istnieje możliwość przerobienia oświetlenia. W kwestii przeróbek na oświetlenie ksenonowe jest to łatwiejsze. W przypadku zaś, kiedy w grę wchodzi biksenon, wymagana jest zmiana lub tylko przeróbka lampy. Nie jest to wymagane w przypadku przeróbek zestawami HID. Wówczas, można to zrealizować przy oświetleniach typu:

  • H4

  • H13

  • HB5

Warto wiedzieć, że szczególnie w kwestii świateł długich lepiej sprawdza się oświetlenie biksenonowe niż ksenonowe.